Päikeseelektrijaamade arendamine Eestis

12. märts • bestenergy • Kommentaarid: 0

12.03.2014

Eestis on viimased 10 aastat taastuvenergiast elektritootmisel olnud suurem rõhk tuuleelektrijaamade- ning soojuse- ja elektri koostootmisjaamade arendamisel. Viimaste aastate jooksul on aga hakanud järjest enam lisanduma muid taastuvenergiaallikaid ja üha jõulisemalt on hakanud päikeseelektrijaamad „turule“ jõudma.

Aga millest peaks alustama kui tekib idee hakata korraldama päikeseenergial põhinevat elektritootmist? Meil ettevõttes BestEnergy OÜ on see mõte juba mõnda aega peas olnud ning eelmisel nädalal tegime idee elluviimisega ka reaalselt algust.

Kirjeldan nii käesolevas loos kui järgnevates blogilugudes, kuidas ja millistest etappidest koosneb meie esimene päikeseelektrijaama projekt ning millele meie tähelepanu kõige rohkem pöörame – võibolla on kellegil kunagi nendest teadmistest ka kasu. Ja kui kellegil teisel ei ole, siis vähemalt meie enda järgmised päikeseelektri projektid lähevad kindlasti tänu esimese projekti õppetundidele kindlasti hoogsamalt.

Millest siis alustasime?
Eks päris pikalt võttis aega idee küpsemine, et päikeseelektrijaama on üldse mõtet arendama hakata. Kui see oli enda jaoks läbi mõeldud, et päikeseelektrijaama on mõttekas arendama hakata, alustasime jaamale sobiva asukoha valikuga. Asukoha valikul on mitmeid olulisi kriteeriumeid. Peamised nendest meie jaoks on asukoht elektrivõrgu suhtes, millest tulenevad otseselt elektrivõrguga liitumise kulud; maa hind (kuna suure jaama jaoks on vaja palju maad); maatüki paiknemine lähedalasuvate kinnistute ja nende omanike suhtes, ...

Esimene võimalik maatükk sai eelmisel nädalal välja vaadatud. Kindlasti lisandub võimalikke maavariante lähemas tulevikus veel ja kui vaadata maa maksumuse osakaalu koguinvesteeringust, siis tuleks maad valida väga hoolikalt ja sellega liialt mitte kiirustada.

Paralleelselt sobiva maatüki valikuga saab tegeleda projekti muude oluliste külgedega – millised on elektrivõrguga liitumise variandid erinevatel maatükkidel, päiksepaneelide enda erinevad variandid, mida kokkuvõttes üles panema hakata, investeeringu rahastamisega seonduv, ...

Sissejuhatuseks päikeseelektrienergia teemasse esialgu piisab. Järgmistes postitustes tuleb juttu lisaks sobiva maatüki leidmisele ka juba järgmistest olulistest nüanssidest jaama planeerimisel. Kui küsida, milline saab idee järgi olema jaama mastaap, siis ütleks, et pigem suur, sest kui midagi juba põhjalikult ette võtta, siis suurelt.

Päikeseelektrijaamad

Pildil on näide ühest Leedu maanteel olevast valgustuse kompositsioonist, mis on paigaldatud ülekäiguraja valgustamiseks. 

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri
Voog. Tee ise koduleht!