Elektriarve üks osa - sisevalgustus

15. apr • bestenergy • Kommentaarid: 0
15.04.2013
Võiks ju arvata, et kui lamp laes põleb, siis see ei võtagi väga palju elektrit. Kui aga lugeda kokku kõikide põlevate lambiprnide kogus ja korrutada tulemus ajaga, kui kaua need iga kuu töös on, siis võib see arvamus väga kiiresti muutuda. 

Arutleme selle üle, kuidas valgustusele kuluvat energiat vähendada. Samuti pakume välja mõned praktilised lahendused, kuidas seda teha.
Viisin oma korteris läbi väikese katse. Tahtsin teada kui palju elektrienergiat kulus valgustusele selle aasta veebruaris. 

Lähteandmed: 
- lampide arv; tulemus 33tk (see on lambipirnide kogus)
- iga lambi võimsus (W);
- kaua iga lamp ühes kalendrikuus põleb;
- elektriarve (saab teada ühe kuu tarbitud kWh-id).

Kui olin vajaliku info kirja pannud, sain kõikide lampide kohta teha arvutused kui palju elektrit need veebruaris tarbisid. Arvutused näitasid, et veebruaris moodustas valgustus kogu korteri elektritarbimisest 55%. Seda on ikka päris palju. Analüüsi tulemusena sain teada ka seda, missugused valgustid kõige suuremad "energianeelajad" on. Antud näites on need elutoa lambid (2tk kumbki võimsusega 230W). Veebruaris olid need iga päev umbes 5 tundi kasutuses (üks lamp põles korraga). Antud lambid ei ole LED lampide valmidusega. Kui piisaks ainult lambipirnide väljavahetamisest, siis võib-olla ostaksin asemele LED lambid, mis on energiasäästlikumad. Teisest küljest võib osutuda LED lampide kallite hindade tõttu sellise investeeringu tasuvusaeg liialt pikaks.

Valgustuse tarbimise osakaalu kogu elektri tarbimisest on juba sellepärast mõtet välja arvutada, sest siis selgub missugused lambid kõige enam elektrit tarbivad. Kokkuhoiu saavutamiseks võib piisata mõne lambi väljavahetamisest säästlikuma variandi vastu või kasutada energikulukamaid lampe vähem ja teisi sellevõrra rohkem. 

Ilma investeeringut tegemata on võimalik valgustusele kuluvat elektrit kokku hoida kui muuta oma tarbimisharjumusi. Sõltuvalt olukorrast võib kasulik olla ka lampide välja vahetamine uute ja säästlikumate lambipirnide vastu.

Soovitused, mida saab teha energiakulude vähendamiseks, ilma et peaks valgusteid välja vahetama:
  • Kontoris laua taga tööd tehes, piisab ka sellest kui põleb ainult laualamp.
  • Elu-, magamis- ja söögitoas on suureks abiks timmerid, millega saab reguleerida valguse tugevust. See omakorda mõjutab seda kui palju elektrit valgustus tarbib.
  • Sisevalgustuse puhul saab enamkäidavates ruumides (WC, garderoob jne) edukalt liikumissensoriga valgusteid kasutada. 
  • Kasuta nii palju päevavalgust kui võimalik.
  • Kõige elementaarsem soovitus – kustuta tuled, kui lahkud ruumist.

Teiseks võimaluseks ongi koju, kontorisse või tootmishoonesse planeerida uued ja energiatõhusamad valgustid. Eelista hõõglampide asemel LED- või säästulampe. See võib valgustusele kuluvat elektrikogust vähendada kuni 80%. Kui tavalise hõõglambi tööiga on umbes 1000 tundi, siis LED-lambi võib erinevatel andmetel olla 15 000 kuni 25 000 tundi.   
Lisainfot energiasäästlike lampide kohta leiab siit.

Alloleval graafikul on näha eri liiki lampide energia kokkuhoid ja energiatarbimine. Kõige suurem efekt saabki tekkida siis kui tavalised hõõglambid vahetada välja LED-lampide vastu. 

Siit ka soovitus, et kui tegemist on uue maja/hoone ehitusega, siis tasub kohe alguses sisekujundajaga põhjalikult nõu pidada, missuguseid valgusteid, kui palju ja kuhu planeerida. Olemasolevas tarbimiskohas on väga kulukas kõik  hõõg- ja halogeenlampe LED lampide vastu välja vahetada. Lisaks uute lampide hinnale tuleb arvestada olemasolevate valgustite demontaažiga (vajalikud ehitustööd) ja uute paigaldamisega.
NB! Kui tarbida vähem elektrit, siis selle võrra vähem tuleb maksta ka võrguteenuse ja elektriaktsiisi eest ning taastuvenergia tasu.

Järgmises loos kirutan sellest, kuidas vahetasin ühe valgusti pirni LED lambi vastu välja ning kui pikaks kujuneb sellise investeerigu tasuvusaeg.  
 

Pildi allikas   

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri
Voog. Tee ise koduleht!