Milline elektripakett valida?

10. okt • bestenergy • Kommentaarid: 0
10.10.2012
Viimasel ajal on aktiivselt räägitud elektrituru avanemisest kõigile tarbijatele. Erinevad elektrimüüjad avaldavad järjest infot pakutavate hinnapakettide kohta. Missugusel põhimõttel kokkupandud hinnapaketti siis ikkagi valida? Kas otsustada fikseeritud hinnaga, kombineeritud hinnaga (osa elektri hinda on fikseeritud ja teine osa börsihinnaga) või hoopis börsihinnal põhineva paketi kasuks? Nendele küsimustele vastamiseks tegin väikese analüüsi, mis põhineb nelja korteriga maja aastasel elektritarbimisel.
Vajalikud andmed analüüsi jaoks 
 Vaatasin viimase jooksva aasta elektriarvete pealt kui suur on meie korteri aastane tarbimine. Korrutasin meie korteri tarbimise maja korterite arvuga (majal on kahetariifne kauglugemisega arvesti, mis võimaldab teada saada igas tunnis tarbitud kogused). Päeva (60%) ja öö(40%)  osakaalu jätsin kõigil korteritel samaks, sest tarbimine on kõigi korteritel enam-vähem sama. Tegin selgeks kui suur on päevase ja öise elektritarbimise osakaal (öise tarbimise alla kuuluvad ka laupäevad ja pühapäevad). Valisin võrdlemiseks välja ühe talvekuu (jaanuar) ja suvekuu (juuli). Mõlemas kuus oli 352 päevatundi ja 392 öötundi. Seejärel võtsin Nord Pool Spot´i kodulehelt 2012. aasta jaanuari ja juuli päevade lõikes välja statistika selle kohta kui palju maksis elekter börsil tundide kaupa. Siis arvutasin välja kui palju elektrit keskmiselt tarbis meie maja igas tunnis (jagasin kogu tarbimise tundide peale võrdselt). Vastavalt saadud tulemustele korrutasin iga tunni lõikes läbi meie maja poolt tarbitud kWh-id ja sellel ajal börsil kehtinud elektri hinna. Nii sain teada kui palju oleks elekter maksnud tundide ja päevade lõikes ning kokkuvõttes sain teada terve kuu elektrikulu eurodes. 

Tulemused
NB! Kõik hinnad on toodud ilma käibemaksuta 

Jaanuar
Tarbimine: 1200 kWh
Elektri hind reguleeritud turul kokku oli: 38.71€
kWh-i hind: 0.0323 s/kWh 
Elektri hind börsilt ostes kokku oleks olnud: 48.65€
kWh-i hind: 0.0405 s/kWh

Järeldus: Ostes elektrit börsihinnaga oleks elektri hind tõusnud 25.4% ehk 9.94€ 

 Juuli
Tarbimine: 1032 kWh
Elektri hind reguleeritud turul kokku oli: 33.16€
kWh-i hind: 0.0321 s/kWh 
Elektri hind börsilt ostes kokku oleks olnud: 37.48€
kWh-i hind: 0.0363 s/kWh 
 Järeldus: Ostes elektrit börsihinnaga oleks elektri hind tõusnud 13.1% ehk 4.32€

Kui hakata elektrit ostma börsihinnaga, siis lisandub hinnale veel elektrimüüja marginaal (eeltoodud hindades ei ole arvestatud elektrimüüja marginaaliga). 

 Jaanuaris 2012 oli keskmine elektri päeva hind börsil Estonia hinnapiirkonnas 39.77€/MWh ehk 0.0398 s/kWh ja juulis 35.85€/MWh ehk 0.0359 s/kWh. Jaanuari jäid ka mõned väga külmad ilmad, mille tõttu oli ka selliseid tunde, kus elekter maksis ühel tunnil lausa 95.37€/MWh. Juulis seevastu oli tunde, kus elekter maksis kõigest 7.06€/MWh. Börsilt ostes võib saada elektrit väga odavalt ja ka väga kallilt. See sõltub mitmetest teguritest. Näiteks nädalapäevast, kellaajast, aastaajast, ilmast, sademete hulgast jne. 

Praegu on oma hinnapaketid avaldanud 220 Energia ja Eesti Energia. Võrdlesin meie maja 2012. aasta jaanuari ja juuli tarbimise põhjal, missugune hinnapakett tuleks soodsaim. Mõlema kuu tarbimise järgi ongi mõlema elektrimüüja puhul soodsaim valida hinnapakett, mis kujuneb vastavalt börsihinnale. Kõige kallim oleks valida Eesti Energia hinnapakett "Kindel" või 220 Energia hinnapakett “220 Garanteeritud 1 aasta”  

Eelis börsihinnaga elektri ostmisel on see, et ei pea sõlmima tähtajalist lepingut ja elektrimüüjat saab vahetada, siis kui selleks vajadus tekib. Kõik ülejäänud hinnapaketid, mille vahel valida saab, põhinevad ju tegelikult börsihinnal. Erinevus seiseneb ainult selles missuguseid elektrimüüja riske ja kui palju see endas hõlmab.

Perioodiks sügis-talv võib olla soodne sõlmida fikseeritud hinnaga hinnapakett kevadel või suvel, siis kui keskmine börsihinna tase on madalam. Kindel on see, et öösiti ja nädalavahetuseti on börsihind odavam kui tööpäevadel ja päevasel ajal. Kui tehastes algab varahommikul suures mahus elektri tarbimine ja hinnad on börsil suure nõudluse tõttu kõrged, siis samal ajal kodudes on tarbimine minimaalne. 

Tuginedes analüüsi tulemustele, oleme teinud otsuse, et hakkame meie majale elektrit börsihinnaga ostma. Nii maksame elektri eest täpselt turuhinda, millele lisandub elektrimüüja marginaal. 

 Positiivne on see, et need kes on jõudnud elektri ostulepingu juba sõlmida telefoni teel või internetis, võivad lepingust põhjendusi esitamata 14 päeva jooksul taganeda. Meie arvame, et elektrimüüjaga lepingu sõlmimisega ei tasu kiirustada. Tänase seisuga on oma hinnapaketid avalikustanud ainult kaks ettevõtet, aga neid lisandub oktoobris veel. 
Analüüsi aluseks olev info on võetud elektrimüüjate kodulehtedelt seisuga 08.10.2012. 

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri
Voog. Tee ise koduleht!